Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

baobaab 

31.7. rozhledny Dubecko a Kozákov, Bozkovské jeskyně, nejměnší rozhledna na světě Járy Cimrmana

62 fotek 31.7.2015 - zobrazení 3 komentáře
Tento den jsme vyrazili na rozhlednu Doubecko. Z Příšovic cca 17 km. Telekomunikační věž s rozhlednou vysokou 50m byla otevřena v roce 2002. Z plošiny ve výšce 33 metrů. Nahoru vede 176 schodů.
Dle počasí, klíček od rozhledny vydá pan Lejsek (150 m od rozhledny). Od auta k rozhledně max 500 m. Vstupné dospělí 20 Kč a děti 10 Kč.

Poté jsme se autem přesunuli z Dubecka na kopec Kozákov (8 km), kde jsme pozorovali padáčkáře při startu a pak navštívili rozhlednu.
Rozhledna Kozákov – tato železná věž byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1995. Věž je vysoká 48 metrů a vyhlídka je ve výšce 24 meterů. Po vystoupání 124 schodů na vyhlídkový ochoz je vyhlídka.
Vstupné dospělí 20 Kč a děti 10 Kč.

Následně jsme přejeli k Bozkovským jeskyním 15 km. Zde jsme a parkovišti zanechali vozidlo a vydali se pěšky 700 metrů k jeskyním. Zde jsme byli něco málo po 13 hodině a vstup do jeskyní nám paní prodala na 14:15 hodin. Počkali jsme v nedalekém občerstvení a pak šli na 40 minutovou procházku do jeskyní, které nejsou nijak moc bohatě krápníkově vyzdobeny, trošku mě to zklamalo, ale zase byl celkem poutavý výklad i pro děti.

Bozkovské dolomitové jeskyně patří mezi jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti. Celková délka návštěvního okruhu je přibližně 350 metrů a shlédneme na něm všechna atraktivní místa jeskyně. Zbylých přes 700 m chodeb je zatím veřejnosti nepřístupno. Ihned po vstupu do jeskyní (ve výšce 452 m n.m.) klesneme několik metrů pod úroveň povrchu. Současně se sestupem klesá také teplota vzduchu. Průměrná teplota v jeskyních se během roku příliš nemění a kolísá kolem 7,3 stupňů Celsia. Doporučuje se proto teple se obléknout – nenechejte se zmást horkým počasím v letních měsících.
Převýšení na trase činí 40 metrů. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 40 minut, což je dostatečná doba k pořádnému vymrznutí (pokud se na prohlídku dostatečně nevybavíte). Během prohlídky navštívíme takzvanou Starou i Novou jeskyni. Obě podzemní prostory jsou uměle propojeny padesátimetrovým tunelem.
Vstup do jeskyní dospělý 100 kč a dítě 60 Kč.

Pak jsem se přesunuli autem na Cimrmanovu nejnižší rozhlednu na světě, do Nouzova. Super byl „Vydrž pionýre“, to děti nadchlo.

Následoval autem přesun pod Spálov, kde je Riegrova stezka. Na to, jakou na to mají reklamu, tak mě to zklamalo. turistická, červeně značená trasa, kterou založil a slavnostně otevřel 20. října 1909 Klub českých turistů a která vede ze Semil do Železného Brodu. Stezka vede podél řeky Jizery a její délka je necelých 5 km. Stezka nese jméno po významném politikovi a rodákovi ze Semil Františka Ladislava Riegera, Původní stezka se ale nedochovala v té podobě, jak ji můžete projít dnes. Mezi lety 1922-1926 byla totiž v místě vybudována vodní elektrárna Spálov a ta je až do dnešních dní funkční. Jedná se navíc o technickou raritu. Poblíž ní byla v roce 1929 vybudována i Crhova turistická chata - která se dnes jmenuje Hotel Pod Spálovem. Cestou po Riegrově stezce potkáme 2 elektrárny, tunel pro pěší, pramen Antala Staška a také několik vyhlídek, z nichž nejkrásnější je Böhmova vyhlídka. Nejkrásnější panoráma stezky se ale nachází nedaleko Semil, kde se nachází visutá galerie, dlouhá 77 metrů a vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky - je uměle vytvořena, je vlastně takovou vstupní a výstupní branou na Riegrovu a z Riegrovy stezky. Zajímavostí tohoto místa je, že bylo v původních projektech o mnoho užší, ale při povodních se tu hromadilo dřevo. A tak dal továrník Smitt soutěsku rozšířit na dnešních 15-20 metrů.

My ji šli naopak, od "podspálova" do Semil, a to pouze v délce 1,5 km, k tunelu a kousek k Böhmově vyhlídce a pak zpět. To nejhezčí, tj. visutou lávku jsme z časových důvodů nezvládli,
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron